20.07.2023.
Centar za ekologiju i održivi razvoj (CEKOR) u utorak 18. jula organizovao je okrugli sto posvećen problematici biciklizma u Subotici koji se održao na Majkinom Salašu na Paliću uz podršku grada Subotice. Okruglom stolu su prisustvovali predstavnici građanskog društva, predstavnici grada Subotice i predstavnici brojnih subotičkih medija.
Na okruglom stolu je predstavljena analiza Biciklističke staze u subotici – Rasprostiranje, stanje, potrebe, podrška“ autora Pere Markovića u kojoj su navedeni osnovni elementi biciklističke infrastrukture i pitanja u vezi nje.
U Subotici postoji oko 22,5 kilometra ulica duž kojih su izgrađene biciklističke staze i još oko 15 kilometara biciklističko-pešačkih staza. Ipak, one nisu povezane u mrežu, već su skup radijalnih pravaca kretanja što je jedan od najvećih problema – biciklisti su prinuđeni da voze kolovozom namenjenim za motorna vozila, zbog čega se osećaju nebezbedno navedeno je u analizi.
Takođe, predstavljeni su i rezultati anketa sa građanima našeg grada sa akcije na subotičkom Korzu, stavove meštana i biciklista sa društvenih mreža i analiza koju je pripremo CEKOR.
Deo predstavnika lokalne samouprave je takođe bio i učestvovao u raspravi o pitanjima poboljšavanja biciklističke infrastrukture, održavanja biciklističkih staza, izgradnje novih i izdvajanja širokih pešačkih zona u kombinovane pešačko-biciklističko-rolerske staze.
Posebno važno pitanje je problematika biciklističkog saobraćaja tokom i nakon gradnje železničke pruge Beograd-Budimpešta, na šta CEKOR upozovava već tri godine.
Neki od zaključaka sa okruglog stola:
- Evidentno je da je zainteresovanost Subotiĉana za poboljšanje biciklizma u Subotici ogromna
- Hitno montirati lift pored pasarele iznad buduće pruge Subotica - Beograd, ili omogućiti biciklistima prelaz preko pasarele na neki drugi način a da ih ne nose u rukama
- Renovirati postojeće biciklistiĉke staze
- Izgraditi nove staze gde god je to moguće, posebno u tzv. povezujućim ulicama
- U delovima grada, na putevima za motorna vozila gde nema staza za bicikle, a često se voze bicikli, uvesti zone sa ograničenjem brzine za motorna vozila od 30km na sat.
- Regulisati na adekvatan način saobraćaj električnih bicikala, mopeda i trotineta koji često predstavljaju smetnju svim akterima u saobraćaju
- Obližnja prigradska naselja povezati biciklističkim stazama međusobno i sa gradom
- Gradsko zelenilo saditi u većem obimu nego do sada, radi poboljšanja kvaliteta vazduha, rashladjivanja, veće energetske efikasnosti, što će znatno da smanji zagadjenje i poveća korišćenje bicikala
- Uvesti parkinge za bicikle.sa kamerama
U prilogu ovom izveštaju nalazi se analiza „Biciklističke staze u Subotici – Rasprostiranje, stanje, potrebe, podrška“.
„Biciklističke staze u Subotici – Rasprostiranje, stanje, potrebe, podrška“ – preuzmite OVDE